HyperLink right-logo
حسابداری غیر حرفه ای

چرا حسابداری غیر حرفه ای ؟

حسابداری غیر حرفه ای در بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط حتی در کشورهای پیشرفته به صورت گسترده ای در حال استفاده می باشد. علت این امر نیاز مالکین این گونه بنگاه های اقتصادی به اشراف کامل به امور مالی خود می باشد. در بنگاه های اقتصادی بزرگ طبیعتا بایستی بخش حسابداری توسط خبرگان این امر اداره شود و گزارشات مورد نیاز مدیران و صاحبان سهام به صورت حرفه ای در اختیار آنان قرار بگیرد. ولی در بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط بسیاری از کارها به صورت غیر حرفه ای صورت گرفته و تجار نیاز دارند تا به اطلاعات مالی بازرگانی خود سریع و بدون واسطه دسترسی پیدا کنند.
برلیان بر اساس تخصص و تجربه ای که در زمینه امور مالی تجاری داشت اقدام به شفاف سازی و شناسایی نقاط ضعف و قوت حسابداری غیر حرفه ای و حرفه ای کرده و نتیجتا روش حسابداری غیر حرفه ای مکانیزه را ویژه بنگاه های اقتصادی کوجک و متوسط تدوین نموده است.
مزایای عمده استفاده از حسابداری غیر حرفه ای به شرح ذیل می باشد :

1- حذف المان های زائد حسابداری حرفه ای
در این روش تعریف کدینگ برای حساب ها ، ثبت سند رسمی ، تشکیل دفاتر کل ، معین و روزنامه حذف شده و کاربر فقط اقدام به ثبت بیجک های مالی می نماید که معمولا در حسابداری حرفه ای این اطلاعات جزء پیوست اسناد به شمار می آیند مانند : فاکتورهای خرید و فروش ، رسیدهای نقدی و چکی ، برگه های ثبت تولید . کاربر فقط اطلاعات اصلی مالی بازرگانی را ثبت می نماید و نرم افزار وظیفه انتقال تمامی این اعداد را به گزارشات مربوطه دارد.

2- بالا رفتن سرعت در ویرایش ، اصلاح و حذف اطلاعات
به دلیل حذف موارد زائد سرعت ورود اطلاعات بسیار بالا رفته و کاربران برای اصلاح و ویرایش اطلاعات نیازی به طی مراحل مختلف برگشت سند و ... ندارند. برای ثبت بده بستان های مالی نیازی به دانستن کدهای درخت حساب های حرفه ای نداشته و فقط با اسامی اصلی حساب ها کار می کنند.

3- قرار دادن پیش فرض ثبت های غیر مرکب برای بده بستان های مالی
در بنگاه های کوچک و متوسط در 90% اوقات ثبت مالی مرکب نبوده و از یک طرف بدهکار و بستانکار تشکیل می شود. لذا پیش فرض ثبت به صورت غیر مرکب قرار داده می شود و نتیجتا نرم افزار همیشه از طرف های دوبل تمامی ثبت ها آگاه است و در گزارشات صورت حسابی می توان از فیلتر طرف دوبل براحتی استفاده کرد که بسیار مورد نیاز تجار می باشد.
مثال : بابت پول نقدی که هنگام تسویه از یک طرف حساب دریافت شده است می توان صورت حساب طرف حساب با صندوق از نرم افزار اخذ نمود.


4- امکان ارائه گزارشات غیر قابل ارائه در سیستم های حرفه ای
باز بودن امکان اصلاح تمامی اطلاعات باعث می گردد تا بتوان حین دوره گزارشات متنوعی را از سیستم اخذ نمود . مانند گزارش موجودی ریالی با هر کدام از انواع مرسوم Fifo-Lifo-Avg که در سیستم های حرفه ای به علت تعیین نوع کار در اول دوره حین دوره نمی توان روش را تغییر داد.

5- پایین آوردن هزینه تمام شده بخش حسابداری
به دلیل عدم استفاده از روش حسابداری حرفه ای بنگاه برای ورود اطلاعات نیازی به استخدام افرادی که دارای دانش حسابداری باشند ندارد و می تواند از پرسنل موجود مورد اعتماد خود برای ورود اطلاعات استفاده کند و کافی است در صورت نیاز یک نفر حسابدار جهت کنترل ورود اطلاعات استخدام نماید. طی تجربه 20 سال گذشته برلیان بسیاری از کارفرمایان حتی این امور را نیز خود شان انجام می دهند.

6- قابل فهم بودن تمامی اطلاعات و گزارشات موجود نرم افزار برای صاحبان بنگاه های تجاری
به دلیل عدم استفاده از روش حسابداری حرفه ای ( کدینگ و ترازنامه و ... ) صاحبان بنگاه های تجاری براحتی می توانند به اطلاعات مالی بنگاه خود اشراف داشته و از گزارشات نرم افزار بدون واسطه استفاده نمایند و تصمیمات مهم تجاری را با دقت بیشتری اخذ نمایند.

7- امکان نظارت بر بنگاه های بیشتر توسط حسابداران محترم
با استفاده از این روش حسابداران محترم می توانند با وقت کمتری اقدام به نظارت بر امور حسابداری یک مجموعه کرده و امر ورود اطلاعات و گزارش گیری های روزانه را به خود بنگاه سپرده و بیشتر در امر نظارت مشغول باشند. همکاران حسابداری هستند که مشتریان آنها با برلیان کار کرده و در حال سرویس دهی به بیش از 30 بنگاه های تجاری هستند و به هیچ عنوان به لحاظ وقت کمبودی نداشته و براحتی می توانند با چند ساعت به امر مشاوره و نظارت به بنگاه های اقتصادی مشغول باشند.

در عین حال برلیان طبق درخواست مشتریان خود با تلفیق نرم افزار سیستم حسابداری برلیان 95 و برلیان ویژه حسابداران این امکان را فراهم کرده است تا بنگاه های تجاری بتوانند به صورت غیر حرفه ای اطلاعات خود را در نرم افزار سیستم حسابداری برلیان 95 ( غیر حرفه ای ) وارد کرده واز مزایای آن استفاده نمایند و سپس در برلیان ویژه حسابداران اطلاعات تبدیل شده به فرم حرفه ای را به صورت اتوماتیک دریافت نمایند تا در صورت نیاز بتوانند به مبادی قانونی مانند سازمان امور مالیاتی ، بانک ها و یا شرکت های حسابرسی ارائه نمایند.

 
Copyright ©2000 Narmafzari Berelian Mehr Co. Ltd. (Brilliant Mehr Software) All rights reserved